Ateroskleróza – prehľad ochorenia

ateroskleróza

Čo je to ateroskleróza

Ateroskleróza je ochorenie ciev, pri ktorom postupne dochádza k chronickému poškodeniu vnútornej výstelky ich stien – endotelu. Do poškodenej steny cievy sa pritom ukladajú tuky, najmä cholesterol, a dochádza k zužovaniu priesvitu cievy. Takýmto spôsobom sa zhoršuje prietok krvi cievou, tento stav môže mať za následok množstvo zdravotných komplikácií i veľmi závažných stavov.

Ako vzniká ateroskleróza

Príčinou postupného vzniku takýchto zmien je pravdepodobne chronická zápalová reakcia, ktorej následkom sa v cievach usádzajú biele krvinky, zvyšky odumretých buniek, cholesterol a triglyceridy. Kým spočiatku sa na stenách ciev tvoria len takzvané tukové prúžky, neskôr už dochádza k nevratnej prestavbe cievnej steny, kedy sú prítomné tukovo fibrózne pláty tvoriace aterosklerotický plak. Takýto plak je tvorený trojicou komponentov: aterómom – žltkavou hmotou tvorenou makrofágmi, hlbšie sa nachádzajúcimi oblasťami s kryštalickým cholesterolom a kalcifikáciami na vonkajšej strane lézií.

Ateroskleróza môže končiť amputáciou končatiny, či dokonca smrťou

Ateroskleróza môže prebiehať desaťročia bezpríznakovo, napriek tomu je však v našich geografických oblastiach najčastejšou príčinou úmrtí – ďaleko prevyšujúcou onkologické ochorenia. Pri tuhnutí a hrubnutí stien ciev nemusíme pociťovať žiadne symptómy, až pokým nedosiahne kritické hodnoty, alebo dôjde k náhlej udalosti akou je uvoľnenie či prasknutie aterosklerotického plátu. Prejavy sa líšia najmä v závislosti od toho, aký orgán poškodená cieva zásobuje krvou. Pri končatinách to môže byť bolesť nasledujúca po námahe, vznik kožných defektov, chladnutie danej končatiny, v najhorších prípadoch i gangréna, pri ktorej môže hroziť amputácia končatiny. Jedným z vyšetrení, ktoré dokáže odhaliť znížený prietok krvi v nohách je ultrazvukové vyšetrenie ciev dolných končatín, v niektorých prípadoch sú potrebné zložitejšie zobrazovacie metódy.

Časté a nezriedka nebezpečné sú stavy, kedy aterosklerózou poškodená cieva zásobuje krvou srdce alebo mozog. Môže dôjsť k srdcovému infarktu, alebo mozgovej mŕtvici. Príčinou oboch stavov je zhoršené prekrvenie tkaniva a nedostatočný prísun kyslíka a živín. V oboch prípadoch môžu nastať stavy prechodné, akými sú prechodná ischémia srdca, či tranzitórny ischemický atak mozgu s dočasným bezvedomím, alebo reverzibilnou zmenou reči, citu, alebo hybnosti, alebo vážnejšie s trvalými následkami – infarkt a cievna mozgová príhoda. Včasným vyšetrením tepien sa takýmto udalostiam dá v mnohých prípadoch predísť.

cropped-prirodna-liečba-slider.jpg

Kritickej fáze aterosklerózy sa možno vyhnúť v počiatočnom štádiu ochorenia

Podľa literatúry existuje celá škála vývojových stupňov poškodenia výstelky ciev pri ateroskleróze – od už spomínaných počiatočných tukových pásikov, cez stredne závažné lézie, ateróm, fibroateróm až po komplikované lézie, hroziace už popisovanými stavmi, nezriedka ohrozujúcimi život pacienta.

Aj pri ateroskleróze platí staré známe pravidlo, že čím skôr sa problémy riešia, tým menej komplikácií v budúcnosti spôsobujú.

Kým v počiatočných štádiách ochorenia často postačí zmena životného štýlu, stravovacích návykov a do určitej miery možno i osobnostného nastavenia či úpravy priorít, neskôr býva nevyhnutná medikamentózna liečba podávaním protidoštičkových liečiv, či medikamentov rozširujúcich cievy. Vo vážnejších prípadoch prichádzajú na rad i radikálnejšie operatívne riešenia: plastika tepny v zúženom mieste, alebo založenie bypassu – spojky tepny nad a pod zúženým alebo uzavretým miestom.

Ateroskleróza – rizikové skupiny pacientov

Zákernosť tohto chronického ochorenia ciev je v tom, že sa veľmi dlho neozýva a človek môže mať pocit dobrého zdravia. Rizikovými skupinami sú najmä osoby trpiace obezitou, nedostatkom pohybu, fajčiari i tí z nás, v rodinách ktorých sa cievne príhody, či infarkty v minulosti vyskytli. Najlepšou prevenciou aterosklerózy je okrem pohybu a striedmejšieho stravovania i pitie dostatočného množstva tekutín – najmä čistej vody a nesladených čajov, ako aj úprava jedálnička. Ten by mal obsahovať dostatok ovocia a zeleniny, olivový olej a čerstvé ryby, strukoviny, vlákninu a celozrnné obilniny. Cukor, biela múka, nasýtené živočíšne tuky, slnečnicový a sójový olej naopak treba výrazne obmedziť až vylúčiť. Každý ďalší výživový doplnok ako napríklad Chioská masticha, ktorý je zdravý a má preukázaný priaznivý vplyv na prevenciu aterosklerózy a ochranný účinok na cievnu stenu, možno pri predchádzaní tomuto častému a nebezpečnému ochoreniu len doporučiť.

Páčil sa vám môj článok? Zdieľajte ho cez: