Maca peruánska – zázračný koreň z peruánskych Ánd

Čo je to maca

MacaŽerucha peruánska, nazývaná v kečuánskom i španielskom jazyku Maca, latinsky Lepidium meyenii je rastlina pochádzajúca z peruánskych Ánd. V regióne je pestovaná na málo úrodných pôdach v nadmorských výškach nad štyritisíc metrov a využíva sa nielen ako obľúbená koreňová zelenina, ale aj ako rastlina s liečivými účinkami.

Predmetom záujmu je hutný mäsitý koreň rastliny. Prevažná väčšina úrody macy je spracovaná sušením, v takejto forme môže byť skladovaná i niekoľko rokov. V tradičnej juhoamerickej kuchyni je pred požívaním tepelne upravovaná, najmä preto aby zmäkla, zaujímavým je však i fakt, že teplota zvyšuje účinok niektorých aktívnych metabolitov rastliny.

Maca – odrody a obsah

Z oblasti výskytu žeruchy peruánskej je popísaných trinásť rôznych farieb koreňa od čiernej cez červenú a žltú až po bielu. Rôzna býva i hmotnosť sušeného koreňa – od siedmych po dvadsaťštyri gramov. Maca má vysokú nutričnú hodnotu a okrem uhľohydrátov, proteínov, vlákniny a tuku obsahuje vápnik, draslík, jód, mangán, zinok i množstvo mastných kyselín a polysacharidov. Z množstva aminokyselín, ktoré maca obsahuje možno spomenúť leucín, arginín, fenylalanín, či lyzín, zo sekundárnych metabolitov sú zaujímavé macaridín, macaén, či alkaloidy macy, neobsiahnuté v žiadnej inej rastline.

Maca a jej účinky

Aj keď domorodí obyvatelia túto potravinu využívajú po stáročia, v západnom svete sa teší rastúcej popularite najmä v poslednej dekáde. Pozornosť sa venuje najmä jej priaznivým vplyvom na potenciu, kvalitu i množstvo spermií, ako i správnu funkciu prostaty. Zaujímavý súhrn vlastností žeruchy peruánskej i prierez venovaný vedeckým štúdiám v ktorých je skúmaná vypracoval kolektív Gustava F. Gonzalesa.

Vedecké štúdie venované účinkom macy

Tento autor spolu s kolegami Rubiom a Gascom zároveň skúmal vplyv rôznych poddruhov macy na množstvo a pohyblivosť spermií u laboratórnych potkanov po sedem až štyridsaťdva dní požívaní extraktu z jej koreňa pokusnými zvieratami. Ukázalo sa, že počet spermií i ich pohyblivosť sa zvýšili u potkanov, ktorým bola podávaná čierna maca, kým žltá a červená maca nemala na ich počet a pohyblivosť vplyv. Červená maca však dokázala znížiť hmotnosť prostaty pokusných zvierat.

V zaujímavej tabuľke Gonzales zhrnul i výsledky pokusov na rôznych laboratórnych zvieratách, ktorým vo svojich štúdiách macu podávali. Zvýšené sexuálne libido bolo pozorované u potkanov, myší i býkov, rovnako ako vzrast počtu i pohyblivosti spermií. U myší a potkanov mala rastlina efekt aj ako prevencia testosterónom indukovanej hyperplázie prostaty. Pozorovaný bol i protistresový účinok, u guinejských prasiatok a myší zároveň stúpol počet novonarodených mláďat.

Lee a Dabrowski skúmali vplyv macy na zvýšenie prežívania embryí pstruhov – rovnako s preukázaným pozitívnym efektom. Niektoré zdroje uvádzajú i jej pozitívny vplyv pri liečbe osteoartritídy a priaznivo môže pôsobiť aj na myseľ a koncentráciu.

Zdravotný stav po užívaní macy

Maca peruánskaZaujímavou je i štúdia vyhodnocujúca zdravotný stav dvojice vzoriek populácie z vysokohorskej peruánskej dedinky Carhuamayo. U obyvateľov, ktorí macu pravidelne konzumujú možno pozorovať nižší výskyt zlomenín, lepšie celkové zdravie, nižšie percento ľudí s obezitou ako i menšie problémy s krvným tlakom. Pozitívne účinky boli pozorované i vo vzťahu k adaptácii ľudského organizmu vo vysokohorskom prostredí – Carhuamayo sa nachádza vo výške štyritisíc sto metrov nad morom.
Rastlina overená ľuďmi žijúcimi v drsnej prírode dnes môže prinášať benefity i nám. A to zďaleka nie len ako afrodiziakum, za ktoré je najčastejšie považovaná.

Zhrnutie účinkov macy:

  • vysoká nutričná hodnota
  • priaznivé účinky na potenciu, kvalitu a množstvo spermií
  • pozitívny vplyv na správnu funkciu prostaty
  • zvyšuje sexuálne libido
  • priaznivý vplyv na myseľ a koncentráciu
  • zlepšenie krvného tlaku a celkového zdravia

V prípade záujmu o prospešné účinky macy v spojení s ďalšími účinnými látkami odporúčame Amazon Superfood

Páčil sa vám môj článok? Zdieľajte ho cez: