Rakytník patrí medzi ovocie, ktoré by sme si špeciálne na jeseň mali všímať viac. V tomto období totiž rakytník dozrieva a je teda najdostupnejší na to, aby sme si jeho zásoby pripravili na celý rok.
V iných obdobiach je rakytník dostupný v rôznych ďalších formách, ktoré si spomenieme nižšie.
Prečo je rakytník tak úžasná rastlinka?
Bobuľa rakytníka, ktorá nie je väčšia ako hrášok, je doslova preplnený vitamínmi. Je až zarážajúce, aké veľké množstvo vitamínov sa schováva v tak malej veľkosti bobule. Hlavným vitamínom, ktorý rakytník obsahuje je vitamin C, ktorý je v ňom zastúpený naozaj vo vysokom množstve – 4 bobule rakytníka pokryjú 100% dennú dávku vitamínu. Preto sa toto oranžové kyslasté ovocie používa na podporu imunity a tiež ako podporná liečba pri sezónnych ochoreniach ako je chrípka, nádcha, únava.. Pri týchto chorobách má aj podporný účinok na uvoľňovanie hlienov a vykašliavanie.
Rakytníkom pre lepšiu pamäť
Pravidelnú konzumáciu rakytníka je vhodné do jedálnička zaradiť deťom aj dospelým. Pre školopovinné deti okrem dostatočného prísunu vitamínov je skvelý aj kvôli tomu, že im pomôže lepšie sa sústrediť a tiež viac si pamätať. Vďaka obsahu flavonoidov aktivizuje pamäťové centrá a je aj prevenciou pred Alzheimerom.
Rakytník proti tráviacim problémom
Áno, aj na trávenie je užívanie rakytníka vhodné a prospešné, dokonca sa odporúča užívať nielen pri problémoch s trávením, ale aj pri závažnejších ochoreniach tráviaceho traktu ako sú žalúdočné vredy. Podľa fínskej vedeckej štúdie sa preukázalo, že rakytník je vhodný aj na liečbu tak závažnej bakteriálnej infekcie ako je Helicobakter pylori. Hoci sa pri prírodnej liečbe tohto ochorenia odporúča najčastejšie užívanie mastichy ako veľmi účinného prostriedku, rakytník liečbe ešte napomáha.
V akej forme je najvhodnejšie používať rakytník?
Rakytník sa spracováva do niekoľkých foriem, pričom každé spracovanie má svoje výhody, či už kvôli zachovaniu účinných látok, alebo pre praktickosť použitia. Je už len na vás, aby ste si vybrali ten, ktorý najviac vyhovuje vám.
Rakytník ako čerstvý či sušený plod
Ak si rakytník nazbierate v jesennom období môžete ho priamo konzumovať, nechať vysušiť, prípadne aj zamraziť po jednotlivých bobuľkách. Takto vám vydrží na celé zimné obdobie a môžete si ho vyberať jednoducho vždy podľa potreby.
Rakytníkový olej
Pri nákupe rakytníkového oleja dbajte na to, aby bol lisovaný za studena, inak z jeho účinných látok v oleji veľa neostalo. Na tomto oleji rozhodne nevyprážajte, ani ho nepoužívajte na tepelnú úpravu, je ale veľmi vhodný do studenej kuchyne, kde jedlám dodá jemne kyslastú chuť. Okrem použitia v kuchyni je rakytníkový olej praktický na každodenné dávkovanie dávky prepotrebných vitamínov – lyžička oleja každé ráno nalačno vás ochráni pred mnohými zdravotnými neduhami.
Rakytníkový sirup
Sladko-kyslý sirup vhodný napríklad na ochutenie čajov, nápojov, alebo ako podporná liečba pri chorobách. Rakytníkový sirup si môžete vyrobiť aj doma, jeho výroba je jednoduchá a vy tak aspoň presne budete vedieť, čo konzumujete.
Dopĺňať si vitamíny a antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v rakytníku môžete aj pomocou rakytníkoveho čaju, na kožné ochorenia ako je ekzém alebo dermatitída sa zas vyrába rakytníková masť.
Veríme, že sme vás o účinkoch rakytníka presvedčili – ak ho budete pravidelne konzumovať,nedáte chorobe šancu! Rakytník ako plod zoženiete u domácich pestovateľov, na tržniciach… a ostatné výrobky z rakytníka hľadajte hlavne v kvalitných bioobchodoch.