Harmanček je bylinka, ktorú poznali už naše staré mamy. V našich zemepisných šírkach sa používa celé stáročia a jeho liečivé účinky sú veľmi rôznorodé. Poznáte harmanček? Viete kde a ako si ho v prírode nájsť?
Zber a sušenie harmančeka
Jesenné obdobie pred príchodom prvých mrazov je časom na sušenie harmančeku (rumančeku) pravého alebo kamilkového. Zbiera sa zvyčajne v lete, ešte počas kvitnutia aj s okvetnými lístkami.
Výskyt tejto liečivej bylinky nie je ojedinelý ani výnimočný, na mnohých miestach Slovenska rastie vo voľnej prírode, na lúkach. Často sa harmanček pestuje aj v domácich podmienkach ako okrasná rastlina. Hoci aj tieto domáce rastlinky môžme využiť na liečenie, tak ako pri každej bylinke, aj pri tejto platí podmienka, že rastlinka, ktorú nájdeme priamo v prírode má najväčšiu liečivú silu.
Liečivé látky harmančeku nachádzame v kvetoch. Kvety harmančeka sa sušia a následne sa používajú na prípravu čajov a výluhov, ale aj na vonkajšie použitie.
Harmančekom proti zápalom
Najvýznamnejšou liečivou látkou, ktorú rumanček pravý obsahuje je azulén, čo je látka so silným protizápalovým účinkom. Rumanček je preto často súčasťou čajových zmesí na zápalové ochorenia hrdla, zmesí proti prechladnutiu a podobne. Využívať ho na liečenie týchto problémov ho môžete aj samostatne, vtedy má jeho pôsobenie ešte väčšiu silu. Najčastejšie sa z harmančeku pripravuje čaj, ktorý má jasnú žltú farbu a medovú vôňu. Jeho pitie pomáha aj pri znižovaní horúčiek.
Na žalúdok a trávenie
Babky bylinkárky považovali harmanček za najlepšiu bylinku na žalúdočné problémy. Ordinovali ju pri bolestiach žalúdka rôzneho charakteru. Domáci harmančekový čaj pomáha pri zlom trávení, kŕčoch v žalúdku a nadúvaní.
Ak si dáte harmančekový čaj po dobrom jedle, lepšie vám bude tráviť a problémy ako bolesť brucha budú pre vás neznáme.
Pozor sa nenápadné prejavy rakoviny žalúdka a zistite, ako jej predísť: http://prirodna-liecba.sk/ako-predist-rakovine-zaludka
Harmanček upokojuje
Počuli ste už o bylinkových vankúšoch? Ide o vankúše, ktoré majú ako výplň sušené rastlinky, ktoré pomáhajú pri problémoch so spánkom. Pre dobrý spánok sa odporúča naplniť si do vankúša levanduľu, medovku a harmanček. Tieto vankúše môžete vyrobiť napríklad pre vaše deti, ak ich trápi nepokojný spánok a časté budenie. Pomocou liečivých vôní im tieto vankúše navodia pokojné sny. Ak chcete ešte jednoduchšie riešenie na zlý spánok, zabaľte tieto bylinky do bavlneného vrecka a ten vložte pod vankúš.
Harmanček posilňuje nervovú sústavu, preto je jeho pitie vhodné aj po náročnom dni v práci alebo pri iných vypätých situáciách, kedy potrebujete uvoľniť myseľ a nájsť pokoj.
Na ženské problémy a pre krásu
Všestrannosť harmančeka ocenia aj ženy pri bolestivej menštruácii, či na zápaly v intímnej oblasti. Na tie sa odporúča pripraviť si harmančekový kúpeľ – 2 hrste kvetov rumančeka zalejeme horúcou vodou a pripravíme si výluh, ktorý následne vlejeme do kúpeľa.
Okrem protizápalového účinku nám takýto kúpeľ zlepší náladu.
O účinkoch harmančeka sa môžete presvedčiť aj pri vonkajšom použití. Potieranie tváre harmančekovým výluhom rýchlo hojí akné a aj hnisavé vyrážky, rovnakým spôsobom sa zbavíte aj kruhov pod očami, ktoré trápia nejednú dámu.
Kedy ešte harmanček pomáha?
Terapiu harmančekom vyskúšajte aj pri týchto problémoch:
- Plynatosť
- Hnačky
- Bolesť zubov
- Nedostatočná imunita
- Hojenie rán
- Odstraňuje lupiny
- Stabilizuje hladinu glukózy v krvi u diabetikov
- Lieči hemoroidy
- Pomáha pri obličkových kameňoch
Určite sme vás našimi tipmi presvedčili o tom, že harmanček je všestranná bylinka. Nasušené kvety harmančeka by mali byť súčasťou každej domácnosti, ktorá verí v silu prírodného liečenia. Rokmi overené postupy pri liečení pomáhajú aj v dnešnej dobe nenásilným a láskavým spôsobom.