Pekný chrup a úsmev vytvárajú prvý dojem. Vaše zuby nemusia byť dokonalo rovné, podstatné je, aby boli zuby zdravé. Vtedy budia v ľuďoch, s ktorými sa stretávame, dojem dôvery a čistoty. Zdravé zuby nie sú však len estetickou záležitosťou. Zápaly, ktoré vznikajú v ústnej dutine môžu zasahovať aj do iných častí tela a spôsobovať vážnejšie problémy. Preto je pravidelná staroslivosť o zuby mimoriadne dôležitá.
V tomto článku sa dozviete:
- Ako sa správne starať o zuby a o ústnu dutinu
- Ako odstrániť zubný povlak a kameň
- Ktoré potraviny prospievajú zdraviu zubov a ústnej dutiny
- Ako sú špecifiká starostlivosti o zuby v tehotenstve
AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O ZUBY A O ÚSTNU DUTINU
Pre zdravé zuby by ste si mali osvojiť tieto návyky:
- Dodržiavanie pitného režimu – hlavne čistej vody, ktorá na zuboch nezanecháva filter. Ak pijete veľa čaju alebo kávy vaše zuby postupne môžu naberať žltý odtieň. Vyvarujte sa týmto nápojom, alebo si po nich umyte zuby, či dajte žuvačku bez cukru. 100%-né džúsy z citrusových plodov môžu poškodzovať zubnú sklovinu, preto ich rieďte s vodou.
- Konzumujte čerstvú zeleninu a ovocie – ich hrýzenie čistí zuby a jemne masíruje ďasná. Najvhodnejšie sú jablko, mrkva, či kaleráb.
- Dbajte na správne čistenie zubov – čistite si zuby pravidelne a správne – pomalými krúživými pohybmi prejdite všetky zuby v ústnej dutine a to z vonkajšej aj z vnútornej strany
- Vyberte si vhodnú zubnú pastu – kvalitná zubná pasta by mala mať prírodné zloženie bez zbytočných chemických prísad ako sú SLS, či parabény. Prírodné zubné pasty obsahujú výťažky z bylín a zvyčajne neobsahujú fluorid. Medzi takéto pasty patria aj zubné pasty s obsahom chioskej mastichy, ktoré môžete používať aj ako zubné pasty na paradentózu.
AKO ODSTRÁNIŤ ZUBNÝ POVLAK
Zubný povlak vzniká zo zvyškov potravy, nápojov a slín. Odstránite ho správnym čistením zubov. Ak nemáte správnu techniku čistenia zubov, môže zubný povlak na zuboch ostávať. Nahromadený zubný povlak zachytáva minerálne látky zo slín a postupom času vytvára zubný kameň.
Zubný kameň je tvrdý nános na zuboch žltej alebo šedej farby a nedá sa odstrániť zubnou kefkou, odstránia vám ho na zubnej hygiene špeciálnymi prístrojmi.
Prečo je dôležité odstraňovať zubný povlak? Nevinný povlak môže ohroziť vaše zdravé zuby a vyvinúť sa až do zápalov ďasien a paradontitídy. Je treba spomenúť aj negatívne dôsledky na tráviaci systém – látky obsiahnuté v zubnom kameni prenikajú do krvi a škodia celému organizmus, predovšetkým tráviacemu traktu. U ľudí, ktorí nemajú zdravé zuby a neodstraňujú pravidelne zubný povlak sa častejšie objavujú tráviace problémy.
Okrem správneho čistenia zubov je na odstraňovanie zubného povlaku po jedle vhodné aj žuvanie – vyberte si na žuvanie to, čo vám vyhovuje. Skúsiť môžete liečivú živicu masticha, z ktorej sa vyrábajú žuvačky s mastichou alebo mastichové kryštály na žuvanie.
Potraviny pre zdravé zuby
Zdravie zubov ovplyvňujú aj potraviny, ktoré konzumujeme. Pravidelnú starostlivosť o zuby doplníme aj konzumáciou vhodných potravín. Medzi tie potraviny, ktoré by sme mali konzumovať ak chceme mať zdravé a pekné zuby patria:
- Orechy
- Jablká a hrušky
- Paradajky
- Jahody
- Kiwi
- Listová zelenina – hlávkový šalát, špenát
- Huby shitake
- Ryby
- Mliečne výrobky
- Mandle, kešu, arašidy, vlašské orechy
- Fazuľa, šošovica, pohánka, hrach
- Brokolica, kapusta
- Tvrdé syry – vytvoria na povrchu zuboch ochranný povlak
Vyhýbajte sa potravinám, ktoré spôsobujú na zuboch kyslé prostredie. Medzi také patria napríklad sladené bublinkové nápoje – ak ich pijete, použite radšej slamku. Samozrejme zubom škodia hlavne sacharidy – vo forme sladkostí, bieleho cukru. Zredukujte tiež konzumáciu sušeného ovocia.
Starostlivosť o zuby v tehotenstve
V tehotenstve sú zuby náchylnejšie na vznik zubných kazov a to hlavne vtedy, ak žena trpí rannými nevoľnosťami. Časté vracanie oslabuje zubnú sklovinu preto sa v tehotenstve odporúča častejšie si čistiť zuby alebo vyplachovať ústa čistou vodou. V tehotenstve tiež môžu oveľa častejšie krvácať ďasná, preto ak ste tehotná chráňte sa zvýšenou mierou pred paradentózou, napríklad aj používaním prírodnej zubnej pasty a medzizubných kefiek.
V tehotenstve nezanedbajte pravidelné prehliadky u vášho zubára – dokáže včas odhaliť zubný kaz alebo problémy so zapálenými ďasnami. Ak ste zvyknutá na správnu starostlivosť o zuby, v tehotenstve v nej pokračujte a všetky nebezpečenstvá spojené s kazivosťou zubov počas gravidity sa vám vyhnú.
Správne čistenie zubov, konzumácia kvalitných potravín, aspoň raz ročne návšteva zubnej hygieny a používanie vhodnej zubnej kozmetiky – to sú základné piliere vašej starostlivosti o zuby a cesta k pekným zubom a zdravej ústnej dutine.